26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı İle Mücadele Günü Etkinliklerimiz
04 Temmuz 2018


26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı İle Mücadele Günü Etkinliklerimiz


        Dünyada uyuşturucu kullanma alışkanlığında artış olması ve bunun insanlık için büyük bir tehdit oluşturduğu gerçeğinden hareket eden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1987 yılında aldığı bir kararla, uyuşturucusuz temiz bir toplum hedefine ulaşma ve uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirme konusundaki kararlığını vurgulamak amacıyla, 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak belirlemiştir.
         Madde bağımlılığı tüm dünya genelindeki toplumların temel sağlık sorunlarından biridir. Bağımlılık, bir maddenin yaşamı ve sağlığı olumsuz etkilemesine rağmen kullanımına devam edilmesidir. Maddeyi sağlamak, kullanmak ya da bırakmak için büyük zaman harcama; madde kullanım nedeni ile sosyal, mesleki ve kişisel etkinliklerin azalması veya bırakılması; madde kesildiğinde veya azaltıldığında yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması; fiziksel veya ruhsal problemlere rağmen madde kullanımını sürdürmek madde bağımlılığının temel öğeleri arasında yer alır. Önemli bir halk sağlığı problemi olan uyuşturucu ile mücadelede ana unsur, uyuşturucu maddeye ulaşılabilirliğin engellenmesidir. Uyuşturucu ile mücadelede temel amaç uyuşturucu maddeyle hiç tanışmamış kişilerin korunmasıdır. Ayrıca uyuşturucu madde kullanan kişilerin danışmanlık, arınma, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması, tedavilerinin sağlanması ve bireylerin sosyal hayata yeniden kazandırılması mücadelenin vazgeçilmez unsurlarıdır.
            2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Eylem Planı ve Strateji Belgesinde “Toplumu her türlü uyarıcı ve uyuşturucu madde kullanımından uzak tutmak” nihai amaç ve bu nihai amaca yönelik gösterge ve hedefler belirlenmiş olup, ilimizde çalışmalar devam etmektedir.
 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı İle Mücadele Günü” etkinlikleri kapsamında, İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Barutçuoğlu Alışveriş Merkezinde stant açılmıştır. Uyuşturucu ile Mücadelenin önemini vurgulamak, toplumsal bilinç ve farkındalığı sağlamak amacı ile Müdürlüğümüz tarafından, vatandaşlarımıza konu ile ilgili bilgilendirmeler yapılarak broşür dağıtımı yapılmıştır.
DSC_0123.JPG


  • DSC_0123.JPG
  • DSC_0124.JPG
  • DSC_0125.JPG
  • DSC_0126.JPG
  • DSC_0127.JPG
  • DSC_0128.JPG
  • DSC_0129.JPG
  • DSC_0130.JPG