Kronik Hava Yolu Hastalıklarını Önleme ve Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Hareketli Hayat İl Kurulu Toplantısı Yapıldı
14 Haziran 2018


Kronik Hava Yolu Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı ve Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Hareketli Hayat İl Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi.

     Kronik Hava Yolu Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı ve Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Hareketli Hayat İl Kurulu toplantıları 12/06/2018 tarihinde, İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Atakan ÖZDEMİR, Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birim Sorumlusu Uzman Serkan ARSLAN, Diyetisyen Tuba HIZIROĞLU, Gıda Mühendisi Tuna ERASLAN, Kastamonu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Fatma Esra GÜNAYDIN ve Kastamonu Belediyesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü, 26.Bölge Eczacılar Odası Başkanlığı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü ve İl Müftülüğünü temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşmiştir.

     Kurul Başkanı tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından Uzman Serkan ARSLAN tarafından Kronik Solunum Hastalıklarına Karşı Küresel İşbirliği-GARD (Global Alliance against Chronic Respiratory Diseases)’ın önemi, hedefi, amaçları konusunda ve kronik solunum hastalıkları içerisinde en sık görülen hastalıklar olan astım ve KOAH için risk faktörleri (Kişisel faktörler: genetik, cinsiyet, obezite gibi. Çevresel faktörler: allerjenler, enfeksiyonlar, tütün ve tütün mamülleri,iç ve dış ortam hava kirliliği gibi.), ile hastalıkların kontrolünü sağlama ve kontrolün sürdürülmesi konularında kurul üyelerine bilgilendirme yapılmıştır. Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı eylem planı aktiviteleri ile İlimizde, obezite ile mücadelede, bireysel mücadelenin yanı sıra kurumsal mücadele de önem kazanmış ve kurumsal düzeyde çok sektörlü yaklaşımla gerekli önlemlerin alınması zorunlu hale gelmiş ve obezitenin önlenmesi ve azaltılmasının başarıyla yürütülmesinde kurumlar arası işbirliğinin önemi vurgulanmıştır. 

     Müdürlüğümüzün Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı eylem planı ve Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı dâhilinde yapmış olduğu çalışmalar ve bir önceki kurul toplantısında alınan ve uygulanan kararlar kurul üyeleri ile paylaşılmıştır. Kurum temsilcilerinin katkı ve önerilerinden sonra yeni kurul kararları alınarak toplantı sona ermiştir.

  • DSC_0119.JPG
  • DSC_0120.JPG
  • DSC_0121.JPG
  • DSC_0122.JPG