“1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası” etkinlikleri çerçevesinde Barutçuoğlu ve Şekerci AVM de Kanser Farkındalık Standı Açıldı
27 Nisan 2018“1-7 Nisan Ulusal  Kanser Haftası” etkinlikleri çerçevesinde Barutçuoğlu ve Şekerci AVM de  Kanser Farkındalık Standı Açıldı.

           Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı sorunudur. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır.
           
         Kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınması ile kanser görülme sıklığı azaltılabilir. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunabilir, tarama programlarına katılarak erken teşhisle yaşam süresi uzatılabilir.

          Halkımızın konuyla ilgili farkındalığını artırmak için “1-7 Nisan Ulusal  Kanser Haftası” etkinlikleri çerçevesinde Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü koordinatörlüğünde Merkez Toplum Sağlığı Merkezi personelleri tarafından 06/04/2018 tarihinde Şekerci AVM’nde,  25/04/2018 tarihinde, Barutçuoğlu AVM önünde  Sağlıklı Yaşam Aracı ile Kanser Farkındalık Standı kurulmuştur.

          Halkın kanser ile ilgili bilgi-bilinç düzeyinin artırılmasının hedeflendiği stantlarda, İl Sağlık Müdürlüğünce hazırlatılan “Erken Teşhis Hayat Kurtarır”, “Korkma! Farkında Ol! Geç Kalma!” ve “KETEM’de Taramalar Ücretsiz” sloganlı, Sağlık Bakanlığı logolu tişörtler standda görevli sağlık çalışanları tarafından giyilerek konuya dikkat çekilmiştir.

         Kurulan stantlarda halkın görebileceği yerlere afişler asılmış olup, alışverişe gelen bireyler broşürlerle bilgilendirilerek taramalarını yaptırmak için Aile Sağlığı Merkezlerine, Toplum Sağlığı Merkezlerine ve KETEM’e yönlendirilmiştir...Ayrıca stantta ziyaretçilere kanser farkındalığını vurgulayan bez çantalar ile not defterleri, kalem,balon, magnet, ve araba kokusu ikram edilmiştir.

  • Kanser Farkındalık Standı.JPG
  • 20180425_100606.jpg
  • 20180425_101625.jpg
  • IMG-20180406-WA0003.jpg