01-07 Mart Yeşilay Haftası
24 Ağustos 2017



Her yıl Mart ayının ilk haftası, “Yeşilay Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu hafta boyunca gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler; sigara, alkol, uyuşturucu gibi sağlığımızı ruhsal ve bedensel yönden bozan, bağımlılık yapıcı maddelerle mücadelenin göz önüne getirilmesine vesile olmaktadır.

İnsan yaşamının her alanında ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkan madde bağımlılığı sorununa karşı Yeşilay Haftası'nda çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilen toplumsal bilinçlenme en önemli basamaktır. Bu etkinliklerle ilkokul sıralarında sigaranın zararlarını öğrenen, alkolün, uyuşturucunun insan sağlığına verdiği zararları öğrenen çocuğun büyüdüğünde sağlıklı yaşam alışkanlıklarına daha çok yöneldiği bilinmektedir.

“Bağımlılık sorununda Yeşilay, sivil toplum kuruluşlarının lokomotifi…”

Türk Yeşilayı’nın önemine değinen ve bağımlılık sorununda sivil toplum kuruluşlarının lokomotifi olduğunu ifade eden Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep AKDAĞ, "Gençlerimizin, toplumdaki diğer insanların bu illetle tanışmamaları için koruyucu çalışmalar yapmalıyız. Bir şekilde maruz kalan kişilerin tedavisi ve sosyal rehabilitasyonları için de çalışmalarımızı koordinasyon içerisinde yürütmeliyiz." şeklindeki ifadesiyle bağımlılıkla mücadelede tesis edilmesi gereken birlikteliğe işaret etmektedir.


Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü olarak bu hafta kapsamında, bağımlıyken geniş hayat yelpazesi içinde görünmez gibi duran ancak zararları hastalanınca toptan ortaya çıkan her türlü bağımlılıktan kurtulmak yönünde topluma örnek olarak, kılavuzluk misyonu ile Yeşilay Haftasını kutluyor, bahar başlangıcı olan şu güzel günleri tüm halkımızın bağımlılıklardan kurtulması için fırsat günleri olarak görmelerini diliyoruz.


                                       kapak_580X386_BAKANLIK.JPG