UMKE ekibimizin Tatbikat ve Mukavemet Yürüyüşü
24 Ağustos 20173-7 Nisan tarihlerinde 25 gönüllü sağlık personeline verilen eğitimle ilimizde UMKE Gönüllüsü sayısı 80’e ulaşmıştır. İlimizin her ilçesinde her an göreve hazır UMKE ekiplerimiz mevcuttur.

25 UMKE Gönüllüsü verilen eğitimin sonrası gerçeği aratmayan deprem tatbikatı ve yüksekten hasta kurtarma tatbikatı yapmıştır. Eğitim sonrası 8 nisan cumartesi günü Bozkurt Mamatlar mevkiinde kondisyon ve kayıp arama eğitimi için UMKE gönülleri zorlu hava şartlarında 8 km mukavemet yürüyüşü yapmıştır. Yürüyüş sonrası afetlerde kullanılacak tek iletişim aracı olan Telsizler için haberleşme tatbikatı düzenlenip ekiplere haberleşme eğitimi verilmiştir.

İlimiz genelinde 80 UMKE gönüllüsü ile Afetlere sağlık alanında hazır bulunmaktayız.Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ilimizde sel, trafik kazaları, kayıp vakaları, yangınlar, toprak kaymaları, kış aylarında köyde mahsur kalan hastaları kurtarma operasyonunda, ülke genelinde ki doğal afet ve terör nedeniyle kurulan sahra hastanelerinde görev yapmaktadır.

UMKE ekipleri gönüllük esasına bağlı olarak sağlık personeli sağlık kuruluşlarındaki asli görevlerini yaparak TEMEL UMKE Eğitimi ve ileri eğitimleri alarak asli görevinin yanında gönüllü olarak medikal kurtarma görevini yapmaktadırlar.