Aktif Kanser Kayıtçılığı Eğitimi eğitimi düzenlendi
03 Mayıs 2019
     Müdürlüğümüzde Aktif Kanser Kayıtçılığı eğitimi düzenlendi.

        Günümüzde ulusal kanserle mücadele planının önemli stratejilerinden birisi kanser kayıt elemanı yetiştirmektir. Kanser kayıt verisini toplayacak kayıt elemanı tıbbi terminolojiyi bilmesi yanında ulusal karşılaştırmalara olanak sağlayan kanser kayıt kuralları konusunda eğitilmesi gerekmektedir.
       Bakanlığımız Kanser Daire Başkanlığının Kanser Kayıt Merkezi İzleme ve Değerlendirme Formunda "Kanser kayıt biriminde çalışan personele hizmet içi eğitim düzenlenmesi gerektiği" belirtilmektedir.
       Bu kapsamda Müdürlüğümüz Kanser Kayıt Merkezi kayıtçılık çalışmaları dahilinde 30/04/2019 tarihinde Ebe Suna BERBER tarafından "Kanser Bildirimi ve Kanser Kayıt Merkezleri Yönetmeliği, İl dışı veri kaydı, Patoloji veri seti, Kanser kayıtçılığında özetleme" konulu eğitim gerçekleştirilmiştir. Eğitime ilimiz kamu ve özel hastaneleri kanser kayıt birimi elemanları katılmış olup, toplantı sonrasında öneri ve görüşler karşılıklı olarak soru-cevap şeklinde görüşülmüştür. 

 


 

5 JCRR6589.JPG


  • 3 IMG_3971.JPG
  • 2 MKXO4563.JPG
  • 4 IYDM6708.JPG
  • 5 JCRR6589.JPG
  • 6 SJTF4185.JPG
                Araç İlçe Devlet Hastanemizde Diyaliz Merkezi Hasta Kabulüne Başladı.


Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğüne  bağlı Araç Devlet Hastanesi bünyesinde hazır hale getirilen  “Araç Devlet Hastanesi-Diyaliz Merkezi” 04.06.2018 tarihi itibariyle hasta kabulüne başladı. 

Sağlıkta Dönüşüm Programı ile halkımızın sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak, kaliteli sağlık hizmeti sunabilmek adına, hizmet binalarımızın yenilenmesi ve hizmetin kalitesinin artırılması kapsamında, Araç İlçemizde Geçtiğimiz Şubat ayında  hizmete giren Yeni 20 Yataklı Araç Devlet Hastanesi bünyesinde  04.06.2018 Pazartesi  itibariyle Diyaliz hizmeti  verilmeye başlandı.  Diyaliz Hizmetlerinde Kastamonu da  il genelinde 373  hastamıza 128 aktif diyaliz cihazı ile hizmet verilmekte olup, İlimizde 11 ‘i Kamuda , 1 ‘i özelde olmak üzere toplam 12 diyaliz merkezi ile  hizmet verilmektedir.
Bölgede bilinen yaklaşık 20 diyaliz hastasına hizmet verecek olan, Araç Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet vermeye başlayan Diyaliz Merkezinin, 5 yatak kapasitesi ve 5 hemodiyaliz cihazı ile de ilimizde önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır.