T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINA FLORÜRLÜ VERNİK UYGULAMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Güncelleme Tarihi: 01/11/2019


   

      OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINA FLORÜRLÜ VERNİK UYGULAMALARIMIZ DEVAM EDİYOR 

     Okul çağı çocuklarına  uygulanan programlarla, toplumda ağız ve diş sağlığı bilincinin geliştirilerek herkesin kendi sağlığını koruma noktasına gelmesi, koruyucu diş hekimliği uygulamalarının bir yaşam tarzı olarak kabul görmesinin sağlanması, koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin geliştirilerek dişlerin çürümeden önlem alınması amacıyla florürlü vernik uygulamasının yapılması ve diş fırçalama alışkanlığının kazandırılmasının sağlanması hedeflenmektedir. Bu amaçla kullanılan Flor diş çürüğünü azaltmak konusunda önemli etkinliğe sahip doğal bir elementtir. Florürlü vernik, etkin miktarda flor içermesi ve yutma riskinin az olması gibi nedenlerden dolayı, günümüzde, çocuklarda en çok kullanılan  güvenilir bir materyaldir. Böylece diş çürümesinin ilk safhasını önler veya tersine çevirir. Rutin olarak yılda 2 kez uygulanması önerilir. Çürük riski yüksek bireylerde yılda 4 kez uygulanabilir.
 
Bu kapsamda ilimizde;
Öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik farkındalık eğitimleri yapılmakta, 
Öğrencilerin ağız diş muayeneleri gerçekleştirilmekte, 
Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Programı kapsamında diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ve geliştirilmesi  amacıyla her yıl diş fırçası, diş macunu ve muhafaza çantası dağıtılmakta,
%50’sinden fazlasında daimi dişlenmenin başlamış olması nedeniyle, 60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencilerinden başlanarak ilkokul 1,2,3 ve 4. Sınıf öğrencilerine 1. Dönem ve 2. Dönem olacak şekilde yılda iki kez, florürlü vernik uygulanmaktadır.

 KAPAK 1600x800.jpg