T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

VALİ YARDIMCISI VEDAT YILMAZ, SAĞLIK MÜDÜRÜ Dr. SADETTİN YAZI ve HALK SAĞLIĞI HİZMETLERİ BAŞKANI Dr. YÜKSEL KUTLU’ NUN KATILIMLARI İLE TÜTÜN VE MAMÜLLERİNİN TÜKETİMİNE DAİR DENETİM YAPILDI.

Güncelleme Tarihi: 30/10/2019
      VALİ YARDIMCISI VEDAT YILMAZ, SAĞLIK MÜDÜRÜ Dr. SADETTİN YAZI ve HALK SAĞLIĞI HİZMETLERİ BAŞKANI Dr. YÜKSEL KUTLU’ NUN KATILIMLARI İLE TÜTÜN VE MAMÜLLERİNİN TÜKETİMİNE DAİR DENETİM YAPILDI.

       24/10/2019 Tarihinde, 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun kapsamında il merkezinde yapılan denetime Vali Yardımcısı Vedat YILMAZ,  İl Sağlık Müdürlü Dr. Sadettin YAZI, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Yüksel KUTLU, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birim Sorumlusu Uzman Serkan ARSLAN ve Tütün Denetim ekipleri katıldı.
 
     İl Sağlık Müdürlüğü, polis ve zabıtadan oluşan tütün denetim ekibi, kapalı alanlarda sigara yasağına karşı denetimlerini sürdürüyor. İlimizde kafelere yönelik yapılan denetimlerde iş yeri sahipleri sigara yasağıyla ilgili mevzuat konusunda bilgilendirildi. Denetimlerde yasağa uymayan vatandaşlar ve iş yeri sahipleri hakkında işlem yapıldı. Öte yandan yasaklı alanda sigara kullanımına tanık olan vatandaşların “Yeşil Dedektör” uygulaması ya da Bakanlığın ALO 184 iletişim hattı üzerinden şikâyette bulunabilecekleri söylendi.

AMAÇ FARKINDALIĞI ORTAYA ÇIKARMAK
Denetimler sonrasında açıklamada bulunan Vali Yardımcısı Vedat YILMAZ; “4207 sayılı Kanuna istinaden kapalı alanlarda sigara içme yasağı olduğu için Valiliğimiz koordinasyonluğunda bu denetimlerimizi yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız, bakanlıklarımız bu konuyu önemsiyor. Özellikle kapalı alanlarda sigara içmenin insan sağlığı üzerinde olan etkileri biliniyor. O yüzden bu konuda hem farkındalığı ortaya çıkarmak hem de kurumlarımızın iş birliğini göstermek maksatlı denetim yaptık” dedi.

TİTİZLİKLE DENETİMLERİNE DEVAM ETMEKTEDİR
Vali Yardımcısı Vedat YILMAZ; “İşletmelerin kapalı alanlarda tütün ve tütün ürünlerinin kullanılmasına riayet edilip edilmediğinin yapılan denetimlerle kontrolünün sağlanmakta olduğuna dikkat çekerek; “Valiliğimiz adına, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığı personellerinden oluşturulan ekiplerimiz her gün düzenli olarak il genelinde ve ilçelerimizde titizlikle denetimlerine devam etmektedir” diye konuştu.

İDARİ PARA CEZA UYGULANMAKTADIR
4207 sayılı Kanun kapsamında kapalı alanlarda yapılan denetimlerde ihlallere karşı idari para cezası uygulanacağına vurgu yapan Dr. Sadettin YAZI; “Tütün içersin ya da içermesin tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü ürün                        (elektronik sigara, bitkisel nargile vs.) 4207 sayılı Kanunda yapılan değişiklik ile bu Kanun kapsamında tütün ürünü olarak kabul edilmiştir. Nargilelik tütün mamulü içilen işyerine ait alanlara sunum uygunluk belgesi bulundurması ve yine kapalı alanlarda bu ürünlerin kullanılmamasına yönelik denetimler yapılmakta ve ihlal durumunda idari para ceza uygulanmaktadır” ifadelerini kullandı.

     Sigarayı bırakmak isteyenlere destek amacıyla ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını aramalarını ifade eden YAZI ; “Denetimlerimizde vatandaşlarımıza; 4207 sayılı Kanun ve pasif etkilenim konuları ile ihlale şahit olunması durumunda ALO 184 SABİM, Yeşil Dedektör Mobil uygulaması, 155-156 nolu telefon numaralarına bildirimde bulunabilecekleri hususunda ve sigara bırakmak isteyenlere Sigara Bırakma Danışma Hattını (ALO 171) aramalarına yönelik bilgilendirmeler yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

 KAPAK 1600x800.jpg  • IMG_2486_1600x1067.JPG
  • IMG_2556_1600x1067.JPG
  • IMG_2519_1600x1067.JPG
  • IMG_2504_1600x1067.JPG
  • IMG_2558_1600x1067.JPG