T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

26 Haziran “Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü”

Güncelleme Tarihi: 26/06/2019

1-7 HAZİRAN İYOT YETERSİZLİĞİ HASTALIKLARININ ÖNLENMESİ HAFTASI

26 Haziran "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü"

     Toplumların bugününü ve yarınını tehdit ederek maddi ve manevi birçok zarara sebep olan bağımlılık, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunudur. Ülkemizin bulunduğu coğrafya, Orta Asya kaynaklı doğal uyuşturucuların batıya, Batı Avrupa kaynaklı sentetik uyuşturucuların doğu ve güneyimizdeki ülkelere en uygun geçiş güzergâhıdır. Bu sebeple, özellikle güvenlik güçlerimizin bu konudaki çabaları, sadece ülkemiz gençlerini değil, tüm dünya gençliğini de koruyucu niteliktedir.Uyuşturucu ile etkin bir mücadele, ilgili tüm kurum ve kuruluşların koordineli ve işbirliği içerisinde çalışmalar yürütmesi ile başarılı olacaktır.

     Bu kapsamda yapılacak çalışmaların, arz ve talep ile mücadele, koruyucu ve önleyici faaliyetler, danışmanlık, tedavi ve rehabilitasyon olmak üzere tüm boyutları ele alması önem arz etmektedir.Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1987 yılında, uyuşturucu kullanılmayan sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmak, uyuşturucu ile mücadele konusunda uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak kabul etmiştir. Bu özel gün kapsamında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yapılan etkinliklerle toplum, uyuşturucu madde kullanımının zararları ve madde bağımlılığının tedavi süreci hakkında bilgilendirmekte ve sağlıklı yaşam davranışları vurgulanmaktadır.

    Uyuşturucu madde bağımlılığı ya da tedavi süreci ile ilgili danışmanlık almak isteyenler aile hekimlerine, ilçe sağlık müdürlüklerimize bağlı Bağımsız Yaşam Danışmanlık Merkezlerimize ve Sağlıklı Hayat Merkezlerimize başvurabilirler. Bununla birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı'nı sabit hatlardan ücretsiz olarak ve 7 gün 24 saat arayabilir, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerini doğrudan alabilirler.


 

KAPAK 760x380.jpg