T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

İntiharı Önleme İl Kurul Toplantısı Yapıldı

Güncelleme Tarihi: 25/12/2018
İNTİHARI ÖNLEME İL KURULU TOPLANTISI YAPILDI.

    25.12.2018 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğümüz koordinasyonunda “İntiharı önleme konusunda farkındalık oluşturulması ve intiharın azaltılması” amacıyla İntiharı Önleme İl Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

   Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Atakan ÖZDEMİR başkanlığında Müdürlüğümüz toplantı salonunda gerçekleştirilen kurul toplantısına İl emniyet Müdürlüğü, Kastamonu Belediyesi,  Kastamonu Üniversitesi, Aile,Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Il Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Müftülüğüve  İl Milli Eğitim Müdürlüğünden  kurum temsilcileri katıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen projeyle Ulusal Ruh Sağlığı Eylem Planı’nda intiharı önleme konusunda farkındalık oluşturulması ve intiharın azaltılması hedefleniyor. 

   İntiharı Önleme İl Kurulu'nun toplanması ve ayrıca intiharı önleme çalışmalarının etkin bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla Müdürlüğümüzce düzenlenen toplantıda 'Kastamonu İli İntiharı Önleme Yerel Eylem Planı' değerlendirilerek paydaş kurumlarla yapılması planlanan ve yapılabilecek çalışmalar değerlendirildi.

   Dr. Atakan ÖZDEMİR yaptığı açılış konuşmasında, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Dünyada her yıl yaklaşık bir milyon kişi intihar nedeniyle ölmektedir. Bu değer kabaca her 40 saniyede 1 ölüm demektir. Ölümle sonuçlanan her intihar için 25 kişi intihar girişiminde bulunur ve çok daha fazla kişinin de intiharla ilgili ciddi düşünceleri vardır. Kaybedilen her hayat birinin eşini, çocuğunu, ebeveynini, arkadaşını veya meslektaşını temsil etmektedir. Her bir intihar yaklaşık 135 kişinin bu durumdan yoğun bir şekilde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu, tüm dünyada her yıl intihar davranışı ile derinden etkilenen 108 milyon insana denk gelmektedir.
 Toplumun bir üyesi olarak, ebeveyn olarak, arkadaş olarak, meslektaş olarak veya komşu olarak kişilerin hayatında bir fark yaratabiliriz. İntihar davranışını önlemek için her gün yapabileceğiniz birçok şey var. Örneğin her fırsatta konuyla ilgili farkındalığı arttırabilir, intihar nedenleri ve intihar amaçlı uyarı işaretleri hakkında kendinizi ve başkalarını eğitebilir, çevrenizde sıkıntı yaşayanlara şefkat gösterebilir, yine kendi çevrenizdeki kişilerin intihar, intihar davranışı ve ruhsal sağlık sorunları ile ilgili ön yargılarını onlara fark ettirebilir, kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.
İntiharı önleme çalışmaları önemlidir ve işe yaramaktadır. Bu çalışmaların sürdürülebilir olması etkisini artırabilir. İntiharı önleme çalışmaları sadece sıkıntıdaki kişileri değil, o kişinin sevdiklerini, içinde bulunduğu çevreyi ve bir bütün olarak toplumu etkileyebilir. İntiharı önlemek birçok kişinin çabasını gerektirir. Aile, arkadaş, iş arkadaşları, topluluk üyeleri, eğitimciler, dini liderler, sağlık profesyonelleri, politik yetkililer ve hükümetler bu çalışmaların içinde yer alır. İntiharı önleme çalışmaları, birey, sistem ve topluluklar düzeyinde çalışmaları kapsayan bütünleştirici stratejiler gerektirir. Araştırmalar, intiharı önleme çabalarının çok boyutlu ve çoklu müdahaleler içermeleri halinde çok daha etkili olacağını göstermektedir. İntihar davranışını kamusal olarak önleme konusundaki ortak amaca ulaşmak için kurumsal olarak ve toplumun bir üyesi olarak işbirliği içinde çalışmalıyız
” dedi.

 
KAPAK 1600x800.jpg

  • 1 WhatsApp Image 2018-12-25 at 16.59.05.jpeg
  • 2 WhatsApp Image 2018-12-25 at 16.59.06.jpeg
  • 3 WhatsApp Image 2018-12-25 at 17.00.39.jpeg
  • 4 WhatsApp Image 2018-12-25 at 17.00.40.jpeg