T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI MÜDÜRLÜĞÜMÜZ TOPLANTI SALONUNDA YAPILDI. 08.11.2018

Güncelleme Tarihi: 08/11/2018


Bağımlılık İle Mücadelede İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı İl Sağlık Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda Gerçekleştirildi

     Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu ve Teknik Alt Çalışma Grubu” toplantısı 08.11.2018 tarihinde Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in Başkanlığında İl Sağlık Müdürlüğümüz Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
 
    Toplantıya ayrıca Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk, İl Sağlık Müdürümüz Dr Sadettin YAZI, Belediye Başkan Vekili Ahmet SEVGİLİOĞLU, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan BİBER, Cumhuriyet Savcısı Aybuke Rana Er, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Yüksel KUTLU, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay KARABULAK,  İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz BAHÇACIOĞLU ve konu ile ilgili kamu kurum yetkilileri katıldı.


     Bir önceki toplantıda alınan kararlarının gözden geçirilmesi ile başlayan Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu toplantısında konuşan Vali Karadeniz; “Bugün tüm Türkiye sabah mesaisini uyuşturucu ve diğer bağımlılık yapan maddelerle mücadele toplantısıyla başlıyor ve konunun bütün ülke çapında aslında bu uygulamayla çok önemli bir sorun olduğu da vurgulanmak isteniyor. Bizimde daha önce yaptığımız toplantılarda vurguladığımız konu uyuşturucunun kolay erişilebilir olması nedeniyle kullanımının artık hem sayıca hızlı bir şekilde artması hem de kullanım yaşının gittikçe aşağıya doğru düşmesi. Ama bunu mutlaka çözmemiz gereken bir sorun olduğu konusunda tüm kurumlar aktif olarak çalışmalılar. Bu konuda herkese görev düşüyor. Aile ve Sosyal Politikalar özellikle dezavantajlı aileleri birebir takip ederek, Sağlık Müdürlükleri bu konuda uyuşturucuya bulaşmış kişilerin tedavisini gerçekleştirerek, talebi düşürerek, Milli Eğitim işin eğitim boyutunu sıkı bir şekilde tutarak, Gençlik Spor gençleri spora yönlendirerek, Güvenlik güçleri gençlerimizi ve insanlarımızı zehirleyen uyuşturucu tacirlerini yakalayıp adalete teslim ederek ve Belediyelerde sağlıklı imar düzenlemeleri getirerek. Bunun gibi yine her kuruma düşecek görevler var. Bu ayaklardan herhangi birisi düzgün çalışmadığı zaman bu mücadeleyi biz kaybederiz. Tüm bunlar birbiriyle ilintili, ilişkili konular ve her kurum yaptığı her çalışmada işin uyuşturucuyla mücadele boyutunu ele almak zorunda. Bununla ilgili öncelikle bir önceki toplantıda alınan kararları değerlendireceğiz. Daha sonra da bugün ki yapılacak bundan sonra 2019 da yapılacak çalışmalara geçeceğiz’’ ifadelerini kullandı.
 
    Toplantıda, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğünce, 2018 yılı Temmuz- Ağustos- Eylül ve Ekim aylarına ilişkin narkotikle mücadele çalışmalarına ilişkin dört aylık veriler kurula sunuldu. Milli Eğitim Müdürlüğü,  Kastamonu Üniversitesi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğümüz, tarafından sunumlar gerçekleştirildi ve fikir alış verişlerinde bulunuldu. 
 
   Program gündeminde ayrıca 2018 yılı içerisinde, kamu kurumlarınca yaptıkları faaliyetler/çalışmalar ile alınan önlemlerin değerlendirilmesi ve yerel eylem planı doğrultusunda, 2019 yılında kamu kurumlarının yapacağı çalışmalar hakkında kurula bilgi verilmesi konuları görüşüldü.
 
Toplantının sonunda konuşan Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz; “Her kurumun ayrı ayrı çalışmalarını aldık aslında elde ettiğimiz sonuç şu, tüm kurumlar bir zincirin ayrı ayrı halkaları gibi herkes fonksiyon üstlenmesi gereken noktada fonksiyon üstlenecekler. Kurumlar işin başında risk taşıyanlara yönelik çalışmalarını yapacak. Buna bulaşmış olanların tedavi işlemleri ve yasal işlemlerini yapması gereken kurumlar o aşamada devreye girecekler. Tedavisi bitmiş olan veya cezasını çekip dışarı çıkmış olanların yine yeniden aynı yola bulaşmamaları için o konuda görev üstlenme zorunluluğu olan kurumlar o andan itibaren yine bu kişileri takip ederek herhangi bir eksiklik, açık bir nokta bırakmadan takip ederlerse ben bu toplantıdan olumlu sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Bugünkü toplantıdan aldığım notlarda, tedavi görenlerin takibi konusu kesinlikle ve kesinlikle ihmal etmememiz gereken bir nokta bu konuda Sağlık Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü iş birliği yapacak gerektiğinde diğer kurumlardan da destek alacaklar. Örneğin bu kişinin işe girmesi gerekiyorsa ona göre İŞKUR’a yönlendirilecek veya başka bir ihtiyacı varsa ilgili kuruma yönlendirilecek, yardım ihtiyacı varsa Sosyal Yardımlaşma Vakfına yönlendirilip her hâlükârda devletin artık onu takip altında tuttuğunun izlenimini vermek zorundayız. KUZKA’ya yönelik yapılmış projelerin orayla da görüşüp takibini ve olumlu sonuç çıkmasını sağlayalım. Aynı şekilde Sivil Toplumla İletişim Genel Müdürlüğüne yapılmış olan proje içinde aynı şekilde irtibatlı olacak. Valilikten Uçucu maddelere yönelik 5442 sayılı kanuna göre yasaklama kararı çıkartacağız. Okul bahçelerinde sigara içilmemesi için tüm okullarımıza yazılı birer uyarı gönderiyoruz ve bu konuyu takip ediyoruz. Tütün denetiminin sürekli hale getirilmesi için sürekli bir ekip oluşturuyoruz. Bu konu ihmal etmememiz gereken bir husus. Bunun yanında bağımlılıkla ilgili mücadelede değişik yöntemleri de araştıralım. Bugünkü çalışmalara ilave edebileceğimiz o yöntemleri de yeni projelerle yeni çalışmalara ekleyelim. Bir başka hususta bu çalışmaları sadece il merkezimizde değil bazı ilçelerimizde bu konuda hassas özellikle bu hassas durumda olan Tosya, Taşköprü, Araç ve Bozkurt ilçelerinde başta olmak üzere oralarda da bu projeleri mutlaka uygulamamızda fayda var yoksa merkezde tek başına düzeltmeye çalışmakla bu iş bitmeyecektir diye düşünüyorum. Son olarak bütün kurumlar 2019 yılı için yapmaya planladıkları çalışmaları bunlara ilave olarak yapmayı planladıkları çalışmalara dört elle sarılarak daha etkili olmaya çalışsınlar.’’ şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

KAPAK 1600x800.jpg


 • IMG_0086_1599x1066.JPG
 • DSC_2646 (Large).jpg
 • IMG_0069_1599x1066.JPG
 • IMG_0070_1599x1066.JPG
 • IMG_0068_1599x1066.JPG
 • DSC_2648 (Large).jpg
 • DSC_2652 (Large).jpg
 • DSC_2655 (Large).jpg
 • IMG_0082_1599x1066.JPG
 • IMG_0098_1599x1066.JPG
 • IMG_0079_1599x1066.JPG
 • IMG_0096_1599x1066.JPG
 • IMG_0094_1599x1066.JPG
 • IMG_0088_1599x1066.JPG
 • IMG_0086_1599x1066_KAPAK.jpg
 • DSC_2659 (Large).jpg
 • DSC_2662 (Large).jpg
 • DSC_2677 (Large).jpg
 • DSC_2675 (Large).jpg
 • DSC_2673 (Large).jpg
 • DSC_2669 (Large).jpg
 • DSC_2668 (Large) (2).jpg
 • DSC_2666 (Large).jpg
                Araç İlçe Devlet Hastanemizde Diyaliz Merkezi Hasta Kabulüne Başladı.


Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğüne  bağlı Araç Devlet Hastanesi bünyesinde hazır hale getirilen  “Araç Devlet Hastanesi-Diyaliz Merkezi” 04.06.2018 tarihi itibariyle hasta kabulüne başladı. 

Sağlıkta Dönüşüm Programı ile halkımızın sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak, kaliteli sağlık hizmeti sunabilmek adına, hizmet binalarımızın yenilenmesi ve hizmetin kalitesinin artırılması kapsamında, Araç İlçemizde Geçtiğimiz Şubat ayında  hizmete giren Yeni 20 Yataklı Araç Devlet Hastanesi bünyesinde  04.06.2018 Pazartesi  itibariyle Diyaliz hizmeti  verilmeye başlandı.  Diyaliz Hizmetlerinde Kastamonu da  il genelinde 373  hastamıza 128 aktif diyaliz cihazı ile hizmet verilmekte olup, İlimizde 11 ‘i Kamuda , 1 ‘i özelde olmak üzere toplam 12 diyaliz merkezi ile  hizmet verilmektedir.
Bölgede bilinen yaklaşık 20 diyaliz hastasına hizmet verecek olan, Araç Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet vermeye başlayan Diyaliz Merkezinin, 5 yatak kapasitesi ve 5 hemodiyaliz cihazı ile de ilimizde önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır.