Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü
T.C. Sağlık Bakanlığı
Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

01-07 Nisan Kanser Haftası

Güncelleme Tarihi: 02/04/201801-07  Nisan  2018 Dünya Kanser Haftası

Sağlık Bakanlığımızca ülkemizde Nisan ayının ilk haftası kanser haftası olarak kabul edilmiştir. Bu ayda ülkemiz açısından önemi giderek artan kanser hastalığıyla ilgili farkındalık yaratmak ve bilinç düzeyini artırmak, amacıyla ülke genelinde etkinlikler yapılmaktadır.

Kanser, dünya genelinde giderek artan önlenebilir bir sağlık problemdir. Önlenebilir olmasına karşın geç kalınması durumunda toplumda sosyoekonomik bir yüke, bireyler de maddi manevi kayıp ve zorluklara yol açabilir. Peki nedir kanser? Kanser, en kısa tanımı ile hücrelerin kontrolsüz ve aşırı şekilde çoğalmaları demektir. Bu kontrolsüz ve aşırı çoğalma yayılım gösterebilir, bu duruma METASTAZ denir.

Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir hastalıktır. Erkeklerde en sık Akciğer ve Prostat kanseri gözlenirken kadınlarda en sık meme kanseri  gözlenmektedir. Genç nüfusta ise erkeklerde Testis kanseri, kadınlarda Tiroid kanseri ilk sıralarda yer almaktadır. Çocukluk çağında en sık görülen kanser hastalığı ise Lösemidir.

Kansere karşı alınacak önlemlerde ve yapılacak savaşta temel ilke kansere sebep olan etkenlerden kaçınılması(sigara, alkol, gereksiz ilaç kullanmamak, düzenli egzersiz yapmak, kimyasal madde, toksin ve radyasyondan, yüksek kalorili yiyecek ve katkı maddelerinden uzak durmak) ve hastalığın erken teşhis edilmesidir.

           Sağlık Bakanlığı’ nca  Kanserde “ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR” sloganı ile önlenebilir kanser türleri için Kanser Erken Teşhis Tarama Ve Eğitim Merkezi (KETEM) Aile Sağlığı Merkezi (ASM) ve Toplum Sağlığı Merkezi’nde (TSM) ücretsiz taramalar yapılmaktadır.

KETEM’de yapılan taramalar şunlardır;

1.       Meme kanseri taraması; 2 yıl aralıklarla 40-69 yaş arası bayanlara mamografi çekilerek yapılmaktadır.

2.       Rahimağzı kanseri taraması; 5 yıl aralıklarla 30-65 yaş arası bayanlara HPV testi ile yapılmaktadır. HPV testi sadece sürüntü örneği ile yapılmaktadır.

3.       Kalınbağırsak kanseri taraması; 2 yıl aralıklarla 50-70 yaş arası bay ve bayanlara GGK testi ile bakılmaktadır. GGK testi dışkı örneği ile den yapılmaktadır.

           Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren mobil kanser tarama aracı ile serviks kanseri ve bağırsak kanserine yönelik taramalar yapılmaktadır. Söz konusu mobil kanser tarama aracı sayesinde ilçe ve  köylerde yaşayan İl merkezine gelemeyen halkımızın ayağına hizmet götürülmektedir.

 KETEM; Honsalar Mahallesi Eski Belediye Binası’nda ÜCRETSİZ kanser tarama hizmeti vermektedir.kapak_1200X600.jpg