Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü
T.C. Sağlık Bakanlığı
Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

01-07 Mart YEŞİLAY HAftası

Güncelleme Tarihi: 01/03/2018


     01-07 MART YEŞİLAY HAFTASI

     Her yıl 1-7 Mart Yeşilay Haftası kapsamında madde bağımlılığına dikkat çekilmesi ve farkındalık oluşturulması için çeşitli etkinlikler yapılmakta, sigaranın, alkolün ve uyuşturucu maddelerin bireylere, aileye ve topluma verdiği zararlar vurgulanmaktadır. Bilindiği üzere dünyada ve Türkiye’de tütün, alkol ve uyuşturucu madde kullanım oranları giderek artmakta ve maddeye başlama yaşı gittikçe düşmektedir.  Önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini koruyan madde bağımlılığı, insanın hayat kalitesine zarar verici, zihin dünyasını tahrip edici, kişiyi yalnızlaştırıcı bir etkiye sahiptir. İnsanın beden ve ruh sağlığını koruması, hayatını daha düzenli kaliteli bir şekilde sürdürmesi ancak, kişiye, aileye, topluma psikolojik, sosyolojik ve ekonomik zararlara yol açan maddi ve manevi bağımlılıklardan kurtulması ile mümkündür.

    Dünya'da en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı maddelerden birisi ve hatta ilki olan sigara, sadece kullanan kişiyi değil, toplumun tamamını etkileyen, çok önemli bir psikososyal sorundur. O kadar önem arz eden bir sorundur ki sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığı için dünyada her yıl binlerce kişi hayatını kaybetmektedir.

    Her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan ‘Yeşilay Haftası’ sebebiyle topluma, aileye, bireye zararlı olan içki ve uyuşturucuların kullanımını eğitim yoluyla engellemeyi; bu şekilde farkındalık düzeyini artırmayı hedefliyoruz. Bağımlı olan insan, artık iradesini kullanamayan, kendisine, çevresine hatta sevdiklerine bile zarar veren; bu işin ticaretini yapan bağımlılık üreticilerinin elinde sömürülen bir birey haline gelmiştir. Amacımız, bağımlılık oluştuktan sonra müdahale etmek değil; oluşmadan önce toplumu bilinçlendirici çalışmalar yapmaktır. “Yeşilay Haftası”nı özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi bilinçlendirmek, onların farkındalık düzeyini artırmak için bir vesile olarak görüyoruz.

      Bağımlılığın her türlüsü toplum sağlığımız ve geleceğimiz için bir risktir. Herkese bunu önlemek için büyük görev düşmektedir. Bağımlılık yaptığı bilinen sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddelerin mevcut zararlarını toplumumuza göstermenin yanında; bu alışkanlıkları bırakmanın ve bu alışkanlıklardan kaçınmanın yollarını da göstermek büyük önem taşımaktadır.

    Bu konudaki kararlılık en önemli adım olmakla birlikte, bir hastalık olarak kabul edilen madde kullanma alışkanlığından kurtulabilmek için vatandaşlarımızın en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarına destek ve tedavi için müracaat ederek, 
Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığımızın ALO 171 numaralı sigarayı bırakma hattını arayarak hizmet alabilmektedirler, bir kez daha hatırlatmak isteriz,  1-7 Mart Yeşilay Haftasında bağımlılıktan kurtulun ve kendinize sağlıklı bir hayat armağan edin.