Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü
T.C. Sağlık Bakanlığı
Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

2018 Yılı Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti

Güncelleme Tarihi: 01/02/2018


 
JPG_2018tdkb.jpg

 

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Daimi Konseyinin 35. dönem toplantısında ilimiz 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edilmiştir.


      Kazakistan’ın Türkistan kentinde düzenlenen TÜRKSOY Daimi Konseyi 35. dönem toplantısında Kastamonu’nun Türk Dünyası Kültür Başkenti adaylığı TÜRKSOY’a üye ülkelerin kültür bakanları tarafından desteklendi. Türkistan kentinde gerçekleştirilen toplantıya Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Azerbayacan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı a. Nizami Cafarov, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhamedıulı, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Bilgi ve Turizm Bakanı Sultan Jumagulov, Türkmenistan Kültür Bakanı a. Nursahet Şırımov, Gagavuz Yeri ( Moldova ) Kültür ve Turizm Baş İdaresi Başkanı Marina Semıonova ülkelerinin kültür ve turizmden sorumlu bakanları katıldı. Toplantıya katılan Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Hüseyin Yayman, yaptığı konuşmada, Türk Dünyası kültür başkenti uygulamasının kentlerin bir marka değeri kazanmasında önemli bir fonksiyon üstlendiğini belirtti. Yayman, "Türk Dünyası Kültür Başkenti Programı kapsamında 2013 yılında Eskişehir’de gerçekleştirilen Türk halkları kültür şöleninin bir yenisini daha hayata geçirmek niyetindeyiz. Bu vesileyle 2018 yılında güzel ülkemizin eşsiz Türk şehri Kastamonu’nun seçilmesinden büyük memnuniyet duymaktayız." ifadelerini kullandı. 

      2018’de TÜRKSOY’un kuruluşunun 25. yıl dönümünü kutlayacaklarına işaret eden Yayman, "Hatıralarda kalacak ve geleceğe aktarılacak bir yıl olması için ülke olarak, bakanlık ve idarecilerimizin tüm imkanlarını sunacağız ve sizleri Türkiye’de ağırlamaktan sonsuz mutluluk duyacağız." diye konuştu.

     Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz de, ilin Anadolu’nun eski yerleşim merkezlerinden olduğuna işaret ederek, "7 bin yıllık tarihiyle kesintisiz bir kronolojiye sahip olan medeniyet şehri Kastamonu, 900 yılı aşkın süredir Türk yurdudur." ifadelerini kullandı. Karadeniz, ayrıca, kentin tarihte Türkmen beyliği Candaroğulları’nın başkenti, Osmanlı’ya İstanbul’a kadar uzanan önemli bir kent merkezi olarak hizmet verdiğine dikkati çekerek, "Kastamonu, Çanakkale Savaşı ve Türk Milli Mücadelesinin kahraman şehridir." dedi. Kastamonu’nun Türk Dünyasıyla sıcak ve samimi ilişkiler kurmayı başardığını dile getiren Karadeniz, “Kastamonu Belediyesi, geleneksel hale getirdiği Türk Dünyası Günleri ve Kastamonu Üniversitesinin Türk Dünyası üniversiteleriyle kurduğu çok yönlü iş birliği ilişkilerin kalıcı hale getirilmesinde önemli bir rol üstlenmektedir.” dedi. Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceklerinin altını çizen Karadeniz, “Şehrimizin bu organizasyona yapacağı ev sahipliği ve el birliğiyle yapılacak etkinlikler Kastamonu’muzun gelecek kuşaklarına bırakılacak güzel ve en anlamlı miraslardan biri olarak hafızalarda kalacaktır.” İfadelerini kullandı.  • JPG_2018tdkb.jpg
  • H.jpg
  • K.jpg
  • P.jpg