Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü
T.C. Sağlık Bakanlığı
Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Beslenme Dostu Okul Projesi

Güncelleme Tarihi: 08/01/2018


 
     BESLENME DOSTU OKUL PROGRAMI (BDOP) 

29.09.2010 tarih ve 27714 sayılı Resmi Gazete’de Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması başlığı kapsamında, ”Beslenme Dostu Okullar Programı”  ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın artırılması,bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ve okul sağlığının daha iyi  düzeye çıkarılması hedeflenmektedir. Avrupa bölgesindeki 17 ülkenin dahil olduğu Dünya Sağlık Örgütü’nün Beslenme Dostu Okullar Girişimi T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı arasında 21.01.2010  tarihinde imzalanan protokol ile ülkemizde başlatılmıştır.
Bugüne kadar söz konusu protokol uygulamada karşılaşılan sorunlar ve günümüz şartlarına daha uygun hale getirilmesi amacıyla birkaç kez revize edilmiş ve en son 17.05.2016 tarihinde her iki bakanlık arasında imzalanan “Okul Sağlığı Hizmetleri İş Birliği Protokolu” kapsamında gerçekleştirilmeye başlanmıştır.
Protokol kapsamında başvuruda bulunan okullara İl Sağlık Müdürlüğü’nden 2 kişi  ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden 2 kişi olmak üzere toplam 4 kişiden oluşan komisyon  tarafından protokolde yer alan denetim formuna göre denetim yapılmakta olup, uygun olanlara sertifika verilmektedir. Verilen sertifikalar denetim tarihinden itibaren 3 yıl süreyle geçerli olup, her yıl oluşturulan komisyon tarafından takip denetimleri yapılması zorunluluğu vardır. Komisyon tarafından her yıl yapılacak olan takip denetimlerinde beslenme dostu okul sertifikasına sahip okulun sertifika şartlarının devamını sağlaması gereklidir.

     2016-2017 eğitim-öğretim yılında müracaat eden;
1- İnebolu Hüseyin AVNİ İlkokulu
2- İnebolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
3- Daday Selalmaz Yatılı Bölge Ortaokulu
4- Ali Fuat DARENDE İlkokulu
5- Kastamonıu Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu
6- Kastamonu İsfendiyarbey İlkokulu 
olmak üzere   oluşturulan komisyon tarafından toplam 6 okula gidilmiş ve yapılan Denetim ve Değerlendirme sonucu müracaat eden 6 okula “Beslenme Dostu Okul Sertifikası” verilmesi uygun bulunmuştur.

     2017-2018 eğitim-öğretim yılında ise şu ana kadar müracaat eden; 
1- Tosya Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
2- Daday Çok Programlı Anadolu Lisesi
3- Merkez Şehit Burak KAPUCUOĞLU İlkokulu
4- Vilayetler Birliği Anaokulu
5- Behiye Barut Anaokulu
6- Yıldız Adnan KONYALI Anaokulu
7- Merkez Gazipaşa İlkokulu
8- Prof Dr. Saime İnal SAVİ Sosyal Bilimler Lisesi
olmak üzere İl Sağlık Müdürlüğünden Dr Sermin YAZICI ve Gıda Mühendisi Tuna ERASLAN ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünden  Sağlık Hizmetleri Öğretmeni İlknur METİNOĞLU ve Konak Seyahat Hizmetleri Öğretmeni  Osman KOCADAYICIK tan oluşan komisyon tarafından toplam 8 okul daha denetim programına alınmış olup oluşturulan komisyon tarafından yapılan denetim ve değerlendirmeler sonucunda, uygun olanlara “Beslenme Dostu Okul Sertifikası”  verilecektir.

  • DSC_0897_1024x683.JPG
  • beslenme dostu okul projesi_1024x683.jpg
  • DSC_0906_1024x683.JPG
  • DSC_0910_1024x683.JPG